Drening geri kazanımlı yüksek yoğunluklu polietilenden üretilmiştir.
Drening, normal şartlarda yağmur suyunun, olağanüstü hava koşullarında ise sel baskınlarının, kontrol altına alınarak drene edilmesi veya geri kazanılması için kullanılan modüler bir yer altı sarnıç sistemidir. Yeraltında minimum kazı ve imalat ile yüksek yük taşıma kapasitesine sahip bir su haznesi oluşturulmasını sağlar. Yüksek drenaj debisi sayesinde yüzeydeki suyun drene edilmesini sağlar, yüzey suyunu hızlıca yer altına alarak biriken suyun zamanla yeraltı suyuna karışmasına yardımcı olur. Özellikle, çim alanların zarar görmemesi ve oluşabilecek tüm deformasyonlara karcı koruma amacı ile kullanılır.
Ayrıca, istenirse yağmur ve sulama sularını toprak altında toplayıp tekrar kullanılması amacı ile de kullanılabilir.
Tüm sert ve yumuşak peyzaj alanlarında, park ve bahçelerde, geniş yeşil alanlarda, açık otoparklarda, koşu yolları, bisiklet parkurları, açık spor alanlarında, çatı ve traslardan gelen suyun drene edilmesinde, drenaj problemi yaşanan ya da yaşanabilecek tüm yeşil alanlarda kullanılabilir.
Drening’den önce peyzaj projelerinde toprak drenajını sağlamak amaçlı delikli drenaj borusu kullanılırdı veya kırma taş drenaj yatakları yapılırdı. Ancak zamanla delikli drenaj borularının toprağın suya doyduğunda ulaştığı yüksek basınca dayanamadığı ve ezildiği anlaşıldı. Ayrıca özellikle yoğun yağışlardan sonra deliklerinin yetersiz kalması ile istenilen drenaj debisi elde edilemediği anlaşıldı. Kırma taş kullanımı ise hem oldukça zahmetli ve ağır bir iş olduğu için hem de çok daha geniş ve derin alanlar gerektirdiğinden uzun zamandır tercih edilmeyen bir geleneksel bir yöntemdir.
 • Yağmur suyunu hızla drene eder, yüzeyden akıp gitmesini engeller ve yeraltı sularının zenginleşmesine yardımcı olur.
 • Geleneksel sistemlere kıyasla yüksek depolama kapasitesi (310 litre/m2’ye kadar) sağlar.
 • Drenaj yüzeyi diğer drenaj sistemlerinden daha büyüktür, yüksek drenaj debisi sağlar.
 • Taşkın olması durumunda Drening ana atık su toplama sistemine sel suyunun karışmasını etkin bir şekilde önler.
 • Klasik drenaj yönteminde ayrı ayrı atılacak kılçık borular yerine Drening ile parsel bazında uygulama yapılır, kazı ve dolgu pratikliği sağlar.
 • Sahanın tümünde gezen bir drenaj hattı yoktur, projeye göre hesaplı Drening parselleri vardır. Sonradan yapılacak mecburi kazılarda drenajın yeri belli olduğundan drenaj parçalanmaz, bozulmaz.
 • Drening, yeraltı drenaj havzalarının kolay ve düşük maliyetli bir şekilde oluşturulmasına izin veren tek sistemdir. Depo amaçlı kullanıldığında polietilen su deposu ile aynı fiyattadır.
 • Kırma taş drenaj yataklarından çok daha daha az yer kaplayan bu sistem, büyük bir hafriyat gerektirmez.
 • Yük taşıma kapasitesi çok yüksektir. Sistem üzerine 40 cm mıcır atıldığında, iş makinesi gezmesine uygundur.
 • Her bir Drening parçasının üstündeki önceden işaretlenmiş delik alanı sayesinde, depolama ve drenaj odaları kontrol edilebilir, temizlenebilir
 • Çift geçmeli bağlantı sistemi sayesinde kolay ve hızlı döşenir
 • Düşük ağırlığı ve boyutları sayesinde tek bir kişi tarafından kolayca taşınabilir.
Proje hazırlanmadan gelişigüzel uygulama yapılırsa maliyeti yükseltebilir. Parsel kazılarda küçük de olsa bir iş makinesi kullanımı uygulamayı kolaylaştırır. Elle kazı için büyük projelerde işçilik süresi uzayabilir.
Uygulama projesi peyzaj proje firmaları ya da ABS Yapı Elemanları firması tarafından hazırlanmaktadır.
Drening uygulamasında Drening altına geçirimi engellemek için polietilen örtü serilerek sistem depo haline getirilir. Depolanan su rögara aktarılır ve bir pompa aracılığı ile istenildiği şekilde peyzaj sulamasında kullanılabilir.
Drening üzerine çim ya da yer örtücü uygulanabilir. Ağaç, ağaççık ve çalı tipinde bitkiler, Drening havzalarının dışarısında kullanılabilir.
Havzalar, yağmur suyunun drenajı veya depolanması için yolların, açık otoparkların veya yeşil yüzeylerin 1 ila 3,5 m altına yapılabilir.
Projesine uygun olarak uygun derinlikte kazılan alanın zemini %0,1 eğim ile tesviye edilir. Depolama yapılacaksa zemine koruyucu keçe ve polietilen örtü serilir. Depolama yapılmayacaksa şartnamesine uygun olarak zemine 10 cm mıcır serilerek tesviye edilir. Projedeki gibi Drening yönlerine dikkat edilerek birbirine tırnak geçmeli olarak monte edilir. Montajdan sonra sistem üzerine mıcır serilir, tesviye edilir. Mıcır üzerine filtre amaçlı bir keçe serilir ve üzerine toprak serilerek çimlendirme yapılır.
Bir kişi saatte 100 m2 alanın Drening kurulumunu gerçekleştirebilir.
80 x 120 x H40 ölçülerindedir.
Leed puanı kazanılması için çeşitli kriterleri sağlar, detaylı bilgi için ilgili ürünün ‘Leed Puan Cetveli’ni talep ediniz.
Drening, erozyon kontrol (şev stabilizasyonu) ürünü değildir. Ancak, tüm zemin ızgaraları, %30’a kadar eğimli arazilerde rahatlıkla uygulama yapılabilir. Nitelikli drenajı sayesinde eğimli alanlarda toprak kaymasını engelleyebilir.
Drening üzerine uygun ölçülerde mıcır serildiğinde, üzerinden ağır vasıta, iş makinesi dahi geçtiğinde kırılmayacak mukavemettedir.
Tüm ürünler stokludur, en geç 15 iş günü içerisinde teslim edilebilirler.
Plastik doğa da kaybolmayan malzeme olduğundan ötürü uzun yıllar kullanılabilir.
UV dayanımlıdırlar ve kimyasal reaksiyona girmezler.
Etkilenmez.
Kusursuz bir drenaj sağlayarak su birikintisi ve çamur oluşumunu önlerler.
 • Türkiye’de Drening kullanılan alanlar;
 • İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Bostanlı Sahil Parkında
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Almata Sahil Parkında
 • Kadıköy Belediyesi yeni yapılan semt parkında
 • Folkart Çeşme Ardıç projesinde
 • Gümüştay İnşaat konut projesinde
 • Mersin Konak Otel’de kullanıldı.

44,90 EUR/adet; yaklaşık aynı depolama kapasitesine sahip polietilen su deposu fiyatı
Kalıp İtalya menşelidir. Üretici firma 35 seneyi aşkın süredir plastik üretimi yapan Geoplast SpA’dır.
Geoplast SpA tek tesiste 7/24 üretim yaparak, tüm dünyaya malzeme ihraç etmektedir. Türkiye’de drenaj sistemleri yeterli hacme geldiğinde ürünlerin Türkiye’de üretilmesi planlanmaktadır.